Item number:
910-31-701
FOX 34 SC Performance Elite 2024 | 29" | 120mm | 44mm | FIT4 3-Pos Remote PTL
€399,00
RRP €1.160,00
Not available
In stock – ready for immediate shipment
Availability for pick-ups could not be loaded
-10% mit dem Code
Description
Description
2024, 34, A, FLOAT SC, 29in, P-SE SC, 120, FIT4, Remote-Adj, Psh-Lk, 3Pos, (10pm CP), Matte Blk, Std/Matte Blk Logo, 15QRx110, 1.5 T, 44mm Rake, OE
- The fork is supplied without original packaging
| Brand | FOX |
|---|---|
| Model | 34 |
| Offset | 44 mm |
| Chassis | Step-Cast |
| Wheel size | 29" |
| Series | Performance Elite |
| Spring Travel | 120 mm |
| Shocks | FIT4 |
| Pressure stage adjuster | 3-Pos Remote |
| Spring system | Float |
| Color | Matte Black |
| Axis | 15QRx110 |
| Steerer tube | 1.5 Tapered |
| Model year | 2024 |
Details of the manufacturer
Details of the manufacturer
FOX Racing Shox
2055 Sugarloaf Circle, Suite 300
30097 Duluth
Georgia
USA
Contact EU
Contact EU
Cosmic Sports GmbH
Leyher Strasse 47
90763 Fürth
Bavaria
Germany
Shipping
We are proud to be part of the DHL GoGreen program, where DHL offsets CO² emissions - environmentally friendly and sustainable.


