Item number:
972-06-204
FOX Float SL Performance Elite 2026 | 210mm x 55mm | Evol LV | 3-Pos
€249,00
Not available
In stock – ready for immediate shipment
15% off with the code
Description
Description
2026, FLOAT SL, P-Se, A, 3pos-Adj, Evol LV, 210, 55, 0.2ci Spacer, CL+, RM, CMF, PMS-10389/PMS-10389 Logo, OE
- Note: The designation E-MTB Tuned means that the Shocks is equipped Shocks light compression (lighter pressure stage). It is not reinforced or heavier than a normal Shocks can therefore also be used in non-e-bikes without any problems.
Scope of delivery
- FOX Float SL Performance Elite Dämpfer
- nylon bushings
- instructions
- Note: The product is delivered in workshop packaging.
| Brand | FOX |
|---|---|
| Model | Float SL |
| Model year | 2026 |
| Series | Performance Elite |
| Installation length | 210 mm |
| Travel Length | 55 mm |
| Possible lift conversion | 47.5 mm, 50 mm, 52.5 mm |
| Air chamber | Evol LV |
| Damper mounting | Standard |
| Adjustability | 3-Pos |
Availability for pick-ups could not be loaded
Details of the manufacturer
Details of the manufacturer
FOX Racing Shox
2055 Sugarloaf Circle, Suite 300
30097 Duluth
Georgia
USA
Contact EU
Contact EU
Cosmic Sports GmbH
Leyher Strasse 47
90763 Fürth
Bavaria
Germany
Shipping
We are proud to be part of the DHL GoGreen program, where DHL offsets CO² emissions - environmentally friendly and sustainable.


