FOX 38 Factory 2027 | 29" | 170mm | 44mm | GRIP X2 | Kabolt-X 110 | Shiny Black
-10% mit dem Code
Description
Description
Wenn die Drops hoch und die Sprünge weit sein sollen, ist die 2027 FOX 38 Float Factory das Instrument der Wahl. Für lange Federwege entwickelt, richtet sich diese Single-Crown-Federgabel kompromisslos an Enduro- und Gravity-Fahrer, die maximale Performance, Kontrolle und Haltbarkeit erwarten.
Features
GRIP Damping
GRIP damping offers maximum adjustability, high traction, and extreme control. It ensures constant ground contact, high cornering traction, and reduces fatigue—ideal for aggressive enduro and downhill riding.
Lower Leg Arch
Optimized bridge and down tubes save weight without compromising stiffness and stability – designed for tough gravity use.
Lower Leg Bypass Channels
Integrated bypass channels increase air volume during compression, reduce unwanted pressure spikes, and enable consistent oil circulation for constant lubrication throughout the entire Spring Travel
Lower Leg Bleeders
Vent valves on the dip tubes allow for quick pressure equalization with the environment and improve responsiveness on small bumps.
Kabolt X
The floating bolt-on thru-axle with single-sided pinch-axle construction saves weight, increases torsional stiffness, and ensures smooth suspension movement without additional friction.
Scope of delivery
- FOX Float Factory
- impact claw
- cable holder
- 2x volume spacers
- instructions
Official manufacturer description
2027, 38, K, FLOAT, 29in, F-S, 170, Grip X2, HSC, LSC, HSR, LSR, Default (BS40, MS40, RS50), Shiny Blk, Neutral/Gloss Blk Logo, Kabolt X 110, BLK, 1.5 T, 58HT, 44mm Rake, OE
| Brand | FOX |
|---|---|
| Model | 38 |
| Offset | 44 mm |
| Chassis | Standard |
| Wheel size | 29" |
| Series | Factory |
| Spring Travel | 170 mm |
| Shocks | GRIP X2 |
| Pressure stage adjuster | HSC, LSC, HSR, LSR |
| Spring system | Float |
| Color | Shiny Black |
| Axis | Kabolt-X 110 |
| Steerer tube | 1.5 Tapered |
| Model year | 2027 |
Availability for pick-ups could not be loaded
Details of the manufacturer
Details of the manufacturer
FOX Racing Shox
2055 Sugarloaf Circle, Suite 300
30097 Duluth
Georgia
USA
Contact EU
Contact EU
Cosmic Sports GmbH
Leyher Strasse 47
90763 Fürth
Bavaria
Germany
Shipping
We are proud to be part of the DHL GoGreen program, where DHL offsets CO² emissions - environmentally friendly and sustainable.


